کدخبر: 15383

در آخرین نظر سنجی؛

وضعیت آرای دو کاندیدا در نظر سنجی به شدت به هم نزدیک است و در حالی که هر نامزد به 270 رای الکتورال برای پیروزی نهایی نیاز دارد.

راستان نیوز |

راستان نیوز | انتخابات آمریکا در حالی وارد آخرین روز خود میشود که هنوز به شکل دقیق نمیتوان پیروزی هیچ کدام از دو نامزد اصلی این انتخابات را مشخص کرد.

وضعیت آرای دو کاندیدا در نظر سنجی به شدت به هم نزدیک است و در حالی که هر نامزد به 270 رای الکتورال برای پیروزی نهایی نیاز دارد، اما هنوز احتمال برابر شدن آرای هر دو نامزد در عدد 269 وجود دارد. در این صورت چه اتفاقی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهد افتاد؟

هر دو نامزد اصلی حزب جمهوری خواه و دموکرات برای پیروزی در انتخابات نیازمند 270 رای الکتورال هستند. تعداد آرای الکتورال برابر با 538 رای است و بنابر این سوال اساسی اینجا است که اگر هر دو نامزد نتوانند 270 رای لازم را به دست آورده و یا در عدد 269 برابر شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ امری که با توجه به نزدیکی آرای هر دو نامزد در نظر سنجی ها چندان محال به نظر نمیرسد.

اصل دوم از قانون اساسی ایالات متحده تاکید میکند که در این شرایط مجلس نمایندگان آمریکا باید از طریق رای گیری رئیس جمهور ار تعیین کند. در این رای گیری نماینده هر ایالت در مجلس صرف نظر از تعداد جمعیت و آرای الکتورال تنها یک رای دارد و در فردی که بتواند بیش از نیمی از آرای ایالت ها را در این رای گیری به نفع خود بدست آورد، رئیس جمهور خواهد شد.

در انتخابات امسال اگر یک چنین اتاقی رخ دهد به احتمال بسیار زیاد دونالد ترامپ رئیس جمهور بعدی ایالات متحده خواهد بود. زیرا در حال حاضر تعداد نمایندگان طرفدار جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا بیشتر از تعداد نمایندگان طرفدار حزب دموکرات است.

همچنین چون در این رای گیری هر نماینده تنها یک رای دارد در نتیجه تفاوتی میان ایالتی همچون کالیفرنیا که 50 رای الکتورال دارد با ایالتی همچون نیوهمپشایر تنها با 4 رای الکتورال نخواهد بود.

اما اگر در مجلس نمایندگان نیز رقابت تنگاتنگ و برابر باشد، در آن صورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مجلس سنا رای گیری را تا زمانی که یک رئیس جمهور مشخص شود ادامه میدهد. طبق الحاقیه 12 قانون اساسی آمریکا اگر تا 20 ژانویه مجلس نتواند رئیس جمهور ار مشخص کند – روزی که رئیس جمهور جدید باید رسما مسئولیت را از باراک اوباما تحویل بگیرد – رای گیری برای معاون اول رئیس جمهور صورت میگرید و تا زمان مشخص شدن رئیس جمهور جدید مسئولیت بر عهده این معاون اول انتخابی خواهد بود.

اما هنوز هم این احتمال وجود دارد که انتخاب معاون اول نیز یک رقابت برابر و تنگاتنگ و بدون پیروز باشد. در این شرایط – که احتمال آن بسیار ضعیف است – قانون جانشینی رئیس جمهور آمریکا تاکید میکند که سخنگوی سنا به شکل موقت به عنوان رئیس جمهور فعالیت خواهد کرد تا زمانی که سنا بر سر رئیس جمهور جدید به نتیجه برسد.

آیا این شرایط تا کنون مصداق عینی داشته است؟

این شرایط در تاریخ انتخابات آمریکا دقیقا مصداق داشته است، بین توماس جفرسون و رقیب وی آرون بور در سال 1800 میلادی. در آن زمان رای گیری در سنا برای تعیین رئیس جمهور یا معاون رئیس جمهور به هیچ نتیجه ای نرسید و در قانون اساسی نیز در آن زمان هنوز مشخص نکرده بود که رای دهندگان الکتورال باید به شکل جداگانه برای رئیس جمهور یا معاون وی رای دهند. در آن زمان نفر برتر به عنوان رئیس جمهور و کاندیدای دیگر به عنوان معاون اول وی مشخص میشد.

همچنین در سال 1824 یکبار دیگر در تاریخ انتخابات آمریکا هر چهار کاندیدای ریاست جمهوری از کسب بیشترین آرای الکتورال باز ماندند و مجلس در نهایت جان کویینسی آدامز را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کرد در حالی که آندرو جکسون رای عمومی بیشتری را به خود اختصاص داده بود.

تابناک

 

ارسال نظر

نظرات کاربران