کدخبر: 19586

لک هایی غیر برجسته که از رنگ زرد تا قهوه ای و سیاه...

راستان نیوز |

   کک و مک در اصل لک هایی هستند غیر برجسته که از رنگ زرد تا قهوه ای و سیاه بر روی قسمتهایی از بدن که در معرض نور خورشید هستند ایجاد می شوند و البته در افرادی با پوست روشن به مراتب بیشتر دیده می شوند.

علت ایجاد کک و مک، تولید بیش از اندازه رنگدانه و نه افزایش تعداد سلولهای تولید کننده رنگدانه می باشد و دلیل اصلی آن نیز اشعه ماورا بنفش نور خورشید می باشد و البته زمینه وراثتی در این زمینه نیز نقش مهمی دارد.

نوعی از کک و مک هم وجود دارد که به نوع آفتاب سوخته معروف است و معمولا اندازه آن بزرگتر از اندازه کک و مک های معمولی است و بیشتر بر روی شانه ها و پشت ایجاد می شود.

بخاطر داشته باشید خودداری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پایه اصلی پیشگیری و درمان کک و مک است.

اگر مبتلا به کک و مک هستید ضد آفتابهایی با اس پی اف حداقل پنجاه مناسب شما می باشند. کرمهای لایه بردار و روشن کننده، اجزای بعدی درمان دارویی هستند؛ اما بخاطر داشته باشید حتما این دارو ها باید توسط پزشک تجویز شوند.

برخی از انواع لیزرها و  آی پی ال هم می توانند در درمان کک و مک نقش داشته باشند. امروزه از مزوتراپی نیز برای درمان کک و مک استفاده می شود.

فراموش نکنید کک و مک ها وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیرند تیره تر میگردند پس محافظت پوست خود از نور آفتاب را بسیار جدی بگیرید زیرا در درمان کک و مک معمولا موفقیت صد در صدی حاصل نمی شود.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران