کدخبر: 19526

صابون از هر نوعی که باشد یکی از پر مصرف‌ترین محصولات به‌ویژه در خانه به شمار می‌رود و نقش بسیار مهمی در سلامت ما ایفا می‌کند.

راستان نیوز |

  صابون از هر نوعی که باشد یکی از پر مصرف‌ترین محصولات به‌ویژه در خانه به شمار می‌رود و نقش بسیار مهمی در سلامت ما ایفا می‌کند.شاید همین پرمصرف بودن و تقاضای زیاد برای خرید، باعث شده است که کارخانه‌های زیادی برای تولید صابون، با یکدیگر به رقابت بپردازند. انواع و اقسام صابون در بازار موجود است و اگر کمی دقت داشته باشید می‌توانید بهترین صابون را خریداری کنید.

این صابون‌ها بهترند

 در گذشته فقط صابون جامد در بازار وجود داشت. صابون‌های جامد به نسبت گذشته کم‌‌کم طرفداران خود را از دست داده‌اند و افراد، کمتر سراغ آنها می‌روند. خرید صابون جامد، مزیت‌ها و معایب مخصوص به‌خودش را دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای اغلب صابون‌های جامد، نرم نگه‌داشتن پوست است و از ایجاد ترک روی پوست، جلوگیری می‌کنند. اما صابون‌های جامد یک بدی بزرگ هم دارند، این صابون‌ها می‌توانند برخی از بیماری‌ها را منتقل کنند، به همین دلیل در جاهایی که عده‌ زیادی از یک صابون استفاده می‌کنند مانند توالت‌‌های عمومی، استفاده از این نوع صابون‌ها چندان منطقی به‌نظر نمی‌رسد. همچنین در رابطه با حمام این مسئله مصداق دارد و صابون‌های جامد در حمام نباید به‌صورت مشترک استفاده شوند.

مایع‌های دردسرساز

صابون‌های مایع، چند سالی است که در بازار جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. این صابون‌ها، برای شست‌وشوی دست ساخته شده‌اند و تنوع آنها بسیار زیاد است. یکی از معایب صابون‌های مایع، خشکی است که بعد از مصرف روی پوست ایجاد می‌شود. اما یکی از مزایای مهم این صابون‌ها، بهداشتی بودن آنها به نسبت صابون‌های جامد است.

صابون‌های سفری

صابون‌های کاغذی، درست خاصیت صابون‌های جامد و مایع را دارند و می‌توانند در مواقعی که صابون‌های جامد و مایع در دسترس نیستند، مورد استفاده قرار گیرند. این نوع صابون‌ها مناسب سفر هستند و جای کمی را در کیف شما اشغال می‌کنند. صابون‌های کاغذی به نسبت صابون‌های دیگر، کمتر کف می‌کنند به همین دلیل معمولا باید برای اطمینان از پاک‌کنندگی 2 بار با آنها دست‌ها را شست.

کدام را بخریم؟

اگر قصد خرید صابون جامد را دارید، پیش از هر چیز نوع مصرف خود را مشخص کنید. صابون‌های جامدی که برای صورت یا بدن ساخته می‌شوند، ممکن است تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشند، برای مثال، در ترکیبات صابون‌های صورت، مواد نرم‌کننده بیشتری می‌تواند وجود داشته باشد، درحالی‌که صابون‌‌های بدن، ممکن است چنین ویژگی‌ای نداشته باشند و اگر صابون بدن به‌صورت زده شود، احتمال ایجاد حساسیت وجود دارد.

گیاهی‌ها بهترند؟

با اینکه صابون، مانند کرم برای طولانی مدت روی پوست نمی‌ماند، ولی با این حال در زمان خرید باید کمی دقت کرد. صابون‌هایی که در آنها، ترکیبات گیاهی به‌کار رفته است، برای خرید، گزینه بهتری محسوب می‌شوند و می‌توانند به پوست، نرمی و لطافت ببخشند؛ البته این نوع صابون‌ها، معمولا با قیمت بالاتری به‌فروش می‌رسند.

گول اینها را نخورید

صابون‌هایی مانند خرچنگ و کوسه در بازار وجود دارند که سازندگان آنها مدعی هستند لک و مشکلات پوستی را کاملا از بین می‌برند. این صابون‌ها شاید تاحدودی بتوانند روی پوست تأثیر مثبت بگذارند ولی نباید از مصرف آنها انتظار معجزه و بهبود صددرصد داشته باشید. پس بهتر است به جای خرید این صابون‌ها از پزشک متخصص پوست کمک بگیرید.

حاوی نرم‌کننده باشد

تنوع صابون‌های مایع، از صابون‌‌های جامد بسیار بیشتر است. زمان خرید صابون مایع دستشویی باید به این نکته دقت کرد که حتما دارای مواد نرم‌کننده باشد. خرید مایع دستشویی به‌صورت فوم (کف آماده) بسیار بهتر است چون باعث کاهش مصرف آب و خود مایع می‌شود ضمن اینکه مایع شوینده کمتری وارد فاضلاب خواهد شد. علاوه بر این‌، استفاده از فوم، پوست را نرم نگه می‌دارد.

کاغذی‌های دوست داشتنی

صابون‌های کاغذی، به نسبت سایر صابون‌ها، چندان متنوع نیستند. برای خرید این صابون‌ها بهتر است آنهایی را انتخاب کنید که بسته‌‌بندی پلاستیکی دارند چون آن دسته از صابون‌هایی که بسته‌بندی کاغذی دارند، در تماس با آب، خیلی زود خراب می‌شوند.

صابون‌های سنتی بخرید اما...

صابون‌های سنتی، در گذشته طرفداران بسیار زیادی داشتند اما امروزه چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرند. این دسته از صابون‌ها بیشتر در عطاری‌ها به فروش می‌رسند و تنوع آنها چندان زیاد نیست. صابون‌هایی که بسته‌بندی ندارند و ظاهر آنها کج و کوله است، «صابون برگردون» نام دارند. این صابون‌ها در قدیم برای شست‌و‌شوی سر و بدن استفاده می‌شدند ولی در حال حاضر، بیشتر برای شست و شوی لباس به‌کار می‌روند. صابون‌‌های زیتون گزینه بهتری برای خرید هستند ولی این صابون‌های سنتی باید دارای بسته‌بندی باشند و روی آنها پروانه بهداشت و ساخت وجود داشته باشد. اگر این صابون‌ها مرغوب باشند، می‌توانند در پوست و مو، نرمی و لطافت ایجاد کنند.

قیمت:

قیمت صابون‌ می‌تواند با توجه به شرکت تولیدکننده (برند) و ترکیبات به‌کار رفته در آن، متفاوت باشد.

نوع صابون و قیمت (تومان)

4000 صابون خارجی حاوی نرم‌کننده

1500 صابون ایرانی معمولی بدون ترکیبات خاص

5000 صابون با ترکیبات گیاهی خارجی

3000 صابون مایع ایرانی کوچک

7000 صابون مایع خارجی کوچک

5000 فوم دستشویی ایرانی کوچک

2500 صابون کاغذی با بسته‌بندی پلاستیکی

 

همشهری آنلاین

 

ارسال نظر

نظرات کاربران