کدخبر: 16266

در کشور ما که مناطق زیبای بسیاری در مناطق گرمسیر دارد، بهتر است بعضی از مقاصد را در زمستان مورد بازدید قرار دهیم.

راستان نیوز |

   زمستان، به دلایل زیادی فصل خوبی برای سفر است. از طرفی به‌ دلیل سرما یا مدارس، مسیرها و مقاصد خلوت است و از طرف دیگر دیدن شهرها و طبیعت در فصل زمستان لطف خودش را دارد.

در کشور ما که مناطق زیبای بسیاری در مناطق گرمسیر دارد، بهتر است بعضی از مقاصد را در زمستان مورد بازدید قرار دهیم.

اما این محاسن، معایب سفر در زمستان را نمی‌پوشاند. در زمستان ممکن است در بعضی از مقاصد گرفتار سرما شویم. راه‌ها هم وضعیت مشابهی دارند.

بعضی از را‌ه‌ها در فصل زمستان پوشیده از برف می‌شوند و گاهی هواپیماها نمی‌توانند به‌موقع پرواز کنند یا فرود بیایند. برای داشتن ایمنی در سفرها و لذت‌بردن از این فصل زیبا، باید نهایت دقت را به‌عمل آورد.

وضعیت آب‌وهوا

اولین کاری که برای سفر در زمستان باید انجام داد، کنترل وضعیت جوی است. در صورتی که هوا سرد است یا ممکن است در روزهای سفر سرد شود و یا احتمال وجود بارش در کار باشد، بهتر است حتی‌الامکان در محورهای برف‌گیر تردد نکرد.

علاوه‌بر احتمال گیرافتادن در بهمن یا برف و باران، ممکن است گرفتار تصادفات رانندگی هم شویم. همچنین اگر تمام روزهای سفر را مجبور باشیم با باران سپری کنیم، شاید بهتر باشد سفر را به زمان دیگری موکول کنیم.

وضعیت جاده‌ها

ممکن است در مسیر، مبدا و مقصد هوای خوبی داشته‌باشیم. اما در مسیرهای کوهستانی، به‌دلیل گرم‌شدن ناگهانی هوا، برف کوه‌ها آب شده و موجب بروز بهمن شود. دقت در مسیرهای رفت و برگشت و همچنین تماس با اطلاعات راه پیش از تصمیم ضروری است.

بهداشت زمستان

گاهی پیش می‌آید که افراد در فصل زمستان بنا بر دلایل مختلف آب کمتری می‌نوشند. این امر در سفر می‌تواند موجب بیماری و آسیب‌های جسمی شود. این تصور غلط است که در فصل زمستان بدن آب کمتری از‌دست می‌دهد.

برعکس، در سرما بدن به‌طور خودکار آب کمتری نگه می‌دارد. مضاف بر این، در این فصل لباس بیشتر و گرم‌تر می‌پوشیم و این خود باعث افزایش تعریق بدن می‌شود.

ضمناً باید در فصل زمستان به‌اندازه فصول دیگر نگران بهداشت فردی در سفر بود. هیچ دلیلی برای عدم رشد باکتری‌ها در بدن در فصول سرد سال وجود ندارد.

توصیه‌های سازمان‌های ذیربط

علاوه بر موارد فوق، در فصل زمستان هم باید مانند باقی فصول قبل از انجام سفر از نظر سازمان‌های مربوطه آگاه شد. ممکن است جاده‌ای باز باشد، اما تردد در آن صرفاً با به‌همراه‌داشتن زنجیر چرخ امکان‌پذیر یاشد. همچنین ممکن است توصیه‌هایی وجود داشته‌باشد که به بهتر شدن سفر در مسیر و یا مقصد کمک کند.

تجهیزات

بهتر است قبل از شروع سفر، از به‌همراه داشتن تجهیزات مناسب اطمینان حاصل کنیم. احتیاط می‌گوید که همیشه بدترین احتمالات را هم در نظر بیاوریم. مثلاً اگر ناچار شدیم چند ساعت در جاده توقف کنیم، چه لازم خواهیم داشت؟

مقداری آب و غذای سبک و تنقلات همیشه همراهمان باشد خوب است. همچنین لباس‌هایی گرم‌تر از آنچه فکر می‌کنیم مورد نیاز است، ممکن است جانمان را نجات دهد. به‌همراه‌داشتن پتوی مسافرتی، وسایل سبک گرمایشی و نظایر آنها هم بهتر است.

با رعایت موارد ساده، می‌توان از سفر مطمئن شد و لذت برد.

مریم موسوی

ارسال نظر

نظرات کاربران