کدخبر: 15688

یبوست علل زیادی دارد. کشف علت، نحوه ی درمان مناسب را تعیین می کند.

راستان نیوز |

راستان نیوز | یبوست علل زیادی دارد. کشف علت، نحوه ی درمان مناسب را تعیین می کند.

علل یبوست:

1- مهمترین علت، الگوی غذایی نادرست و نامناسب است.

2- شیوه ی زندگی بی تحرک و انجام ندادن فعالیت های ورزشی، علت دیگر است.

3- کمبود فیبر در رژیم غذایی : فیبر یا الیاف گیاهی که معمولا در دستگاه گوارش انسان قابل هضم نیستند به حجم مدفوع اضافه می کنند. افزایش حجم مدفوع موجب تحریک و ایجاد انقباضات مناسب روده ای می شود، همچنین با تقویت باکتریهای مفید روده بزرگ، روده را در جذب مواد غذایی کمک می کند.

 4- یکی از مشکلات رژیم های غذایی مدرن مصرف زیاد آرد سفید تصفیه شده یا آرد سفید است. محصولات با آرد تصفیه شده یا فیبر کم دارند و یا در آنها اصلا فیبری ندارند.

5- برای اطمینان از تحریک حرکات موجی روده بهتر است به مقدار کافی آب و مایعات بنوشید زیرا فیبرهای موجود در رژیم غذایی با جذب آب اضافی متورم می شوند و به همین دلیل حجم مدفوع را افزایش می دهند. در این مورد ، قهوه ، چای و نوشابه ها به حساب نمی آیند و در واقع این نوشیدنی ها به دلیل وجود ماده ی محرک مشکل یبوست را تشدید می کنند.

 6- توصیه می شود همه ی افراد و نه فقط کسانی که به یبوست دچارند روزانه 8 هشت لیوان آب بنوشند. در واقع یبوست نشانه ای از کم آبی مزمن است. یکی از وظایف اصلی روده بزرگ برداشتن آب اضافی از مدفوع است به طوری که مدفوع بیش از حد شل نباشد. هنگامی که بدن آب کافی مصرف نمی کند، مدفوع سخت می شود، که منجر به یبوست خواهد شد.

7- از مصرف نوشیدنی های خیلی سرد اجتناب کنید زیرا این نوشیدنی ها فرآیند گوارش را مختل می کنند.

 

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران