کدخبر: 15617

صدای مفاصل بدن؛

گاهی در طول روز ممکن است بعد از نشستن طولانی و یا حرکات مختلف بدن، صداهای متفاوتی از مفاصل بدن شنیده میشود.

راستان نیوز |

راستان نیوز | گاهی در طول روز ممکن است بعد از نشستن طولانی و یا حرکات مختلف بدن، صداهای متفاوتی از مفاصل بدن شنیده میشود.

 

در حین راه رفتن، یا بعد از نشستن طولانی، وقتی بخواهیم بلند شویم، و یا حتی هنگام انجام فعالیتی، گاهی صداهایی شبیه تقه شنیده میشود. این صداها گاهی به صورت خرت خرت و شبیه به ساییده شدن دو چیز روی هم هستند.

 

صدای شکستن قولنج نیز از این دسته صداهاست.

تئوری های مطرح شده در خصوص علت این صداها :

1- آزاد شدن گاز: مفصل دارای مایعی است که می تواند تولید گاز نماید و آزاد شدن این گاز، صدایی مانند ترکیدن بادکنک ایجاد می کند.

2- حرکت تاندون: وقتی مفاصل حرکت می کنند، وضعیت تاندون ها و لیگامان های اطراف آن مفصل تغییر می کند. با باز و بسته شدن مکرر مفصل، هر کدام از این تاندون ها ممکن است بارها به جلو و عقب حرکت کرده و با هر عبور از روی برجستگی استخوانی، صدایی ایجاد کنند.

 3- سطح ناصاف مفصل: در مفاصلی که دچار آرتروز یا ساییدگی شده اند، به علت آسیب غضروف، سطح مفصل ناهموار می شود. در حین حرکت مفصل، با ساییده شدن این سطوح ناهموار بر روی یکدیگر، ممکن است صدا ایجاد شود.

4- کندرومالاسی کشکک: این بیمارى در کسانی که زیاد می دوند و در خانم ها بیشتر دیده می شود. در این بیماری، استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نگرفته و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو، غضروف آن آسیب می بیند. علائم کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک، درد زانو به خصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد.

 اگر این صدا دادن مفاصل، با درد همراه بود، حتماً به پزشک مراجعه کنید.