کدخبر: 10914

احتمالا دارید سکته میکنید و 10 ثانیه بیشتر هوشیار نیستید!

راستان نیوز |

راستان نیوز | احتمالا دارید سکته میکنید و 10 ثانیه بیشتر هوشیار نیستید! 

فشردگی و درد قفسه سینه و درد قسمت بالای بدن، مهم ترین علائم سکته قلبی هستند. البته سکته قلبی علائم دیگری نیز دارد که به آنها اشاره می کنیم. اما به یاد داشته باشید که فقط در این ده ثانیه شما میتوانید با این روش، به زنده نکهداشتن خود کمک کنید! اگر دچار سکته قلبی شوید، فقط 10 ثانیه فرصت دارید و بعد از آن بیهوش میشوید.

با فشردگی و درد قفسه سینه، احتمالا دارید سکته میکنید و 10 ثانیه بیشتر هوشیار نیستید! در این ده ثانیه، تنها و تنها خودتان میتوانید به خودتان کمک کنید و خود را احیای قلبی تنفسی کنید. تنها راه زنده ماندن؛ نفس عمیق و سرفه شدید است.عمل سرفه، مانند ضربه ای است که قلب را شوک ضعیفی میدهد تا از حرکت باز نایستد و تنفس عمیق، اکسیژن بیشتری را به شما میرساند تا بیهوش نشوید.

شما باید فورا با اورژانس تماس بگیرید. یادتان باشد اورژانس بهترین راه است؛ چون با سرعت بیشتری شما را احیای قلبی تنفسی می کنند. شناخت علائم سکته قلبی و مراجعه فوری به پزشک، فرد را از خطر مرگ حفظ می کند. مطلب زیر را بخوانید تا علائمی را که باید مراقب آن ها باشید، یاد بگیرید.

سکته قلبی

۱ - به درد قفسه سینه توجه کنید. درد قفسه سینه، رایج ترین علامت سکته قلبی است، چه تند و تیز باشد و چه کند.

اغلب کسانی که دچار حمله قلبی می شوند، موقع سکته قلبی احساس می کنند کسی مرکز قفسه سینه شان را فشار می دهد. احساس فشردگی قفسه سینه چند دقیقه یا بیشتر طول می کشد، و یا اینکه مدتی از بین می رود و دوباره بر می گردد.

الف - درد قفسه سینه هنگام سکته قلبی همیشه با احساس فشردگی همراه نیست، بلکه برخی افراد احساس سنگینی در ناحیه قفسه سینه می کنند که کاملا ضعیف است.لذا هیچ نوع دردی در ناحیه قفسه سینه را نباید نادیده گرفت. اگر یک بار دچار سکته قلبی شوید و جان سالم به در برید، احتمال ابتلای شما به سکته دوم زیاد است. پس مراقب باشید.

ب- معمولا هنگام سکته قلبی، درد پشت استخوان سینه یا جناغ سینه احساس می شود.

ج- البته باید گفت همیشه هنگام سکته قلبی، درد قفسه سینه رخ نمی دهد. برخی افراد هنگام حمله قلبی دچار درد قفسه سینه نمی شوند. ولی با این همه، وقتی ضربه ای به قفسه سینه شما وارد نشده است، نباید احتمال سکته قلبی را نادیده بگیرید.

 

2- درد قسمت بالای بدن یا درد شانه خود را بررسی کنید. گاهی اوقات درد ناشی از سکته قلبی، خارج از ناحیه قفسه سینه است و باعث درد گردن، شانه، درد پشت و حتی دست ها می شود. درد این قسمت ها کند و خسته کننده است. اگر اخیرا کار شدیدی انجام نداده اید و یا کاری انجام نداده اید که باعث درد قسمت بالایی بدن شما شود، در این صورت این نوع دردها می تواند نشانه سکته قلبی باشد.

 

3- سردرد، مراقب سرگیجه، احساس سبکی سر و غش کردن باشید. سرگیجه، احساس سبکی سر و غش نیز از علائم شایع سکته قلبی هستند، هر چند که در هر فرد دچار حمله قلبی بروز نمی کنند. الف) همانند سایر علائم سکته قلبی، این علائم نیز می توانند در اثر سایر بیماری ها رخ دهند. لذا ممکن است مورد غفلت واقع شوند. ولی این علائم را جدی بگیرید، مخصوصا اگر درد قفسه سینه هم دارید. ب) زنان بیشتر از مردان دچار این علائم می شوند، هر چند که همه زنان هم این علائم را تجربه نمی کنند.

4- تنفس تان را بررسی کنید. تنگی نفس نیز یکی از علائم سکته قلبی است که به طور ناگهانی ایجاد می شود. این نوع تنگی نفس با تنگی نفس ناشی از سایر بیماری ها متفاوت است، زیرا به نظر می رسد از جایی بیرون نمی آید. افرادی که قبل از حمله قلبی دچار تنگی نفس می شوند، می گویند مثل این است که آن ها به سختی ورزش کرده اند، با اینکه نشسته اند و استراحت می کنند.

5- تهوع: مراقب علائم حالت تهوع باشید. حالت تهوع ممکن است منجر به ایجاد عرق سرد و استفراغ شود.

6- خیلی از افراد در معرض خطر سکته قلبی، خیلی مضطرب و دلواپس می شوند. این احساس اضطراب و نگرانی زیاد به طور ناگهانی ایجاد می شود.

7- آریتمی: آریتمی شامل ضربان غیرطبیعی قلب است که حداقل در 90 درصد افرادی که دچار سکته قلبی می شوند، وجود دارد. اگر شما دچار ضربان تند قلب، احساس لرزش در قفسه سینه و یا ضربان کند قلب باشید، ممکن است مبتلا به آریتمی شده باشید. اگر این علائم را مشاهده کردید، به خصوص اگر همراه با سایر علائم سکته قلبی بود، ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید.

8- تلفن به اورژانس : اگر احساس کردید خودتان و فرد دیگری که نزد شماست، در معرض خطر بروز سکته قلبی است، فورا به اورژانس زنگ بزنید. هر چقدر سریع تر تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید، شانس زنده ماندن شما بیشتر است. لذا در این گونه مواقع معطل نکنید و فورا با اورژانس تماس بگیرید.

هشدارها

1- اگر یک بار دچار سکته قلبی شوید و جان سالم به در برید، احتمال ابتلای شما به سکته دوم زیاد است. پس مراقب باشید.

2- سکته قلبی خاموش که ایسکمی خاموش نیز نامیده می شود، ممکن است بدون هیچ علامت هشدار دهنده ای رخ دهد. آیا میدانید که زغال اخته آنتی اکسیدان بالایی داردو می تواند چگونگی عملکرد بدن در ذخیره و بازیابی چربی و گلوکز را تغییر داده و در نتیجه باعث کاهش خطر بروز بیماری های قلبی و دیابت شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران