کدخبر: 20371

رئیس سامان سنجش اعلام کرد:

رئیس سازمان سنجش گفت: در مجموع پنج گروه آزمایشی 33 درصد دانشگاه تهران، 23 درصد دانشگاه صنعتی شریف و 18 درصد دانشگاه علوم پزشکی تهران را انتخاب کردند.

راستان نیوز |

   دکتر ابراهیم خدایی امروز در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و بیست و یکمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در محل دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران افزود: سال 57 ما یک دهم درصد تولید علم دنیا را داشتیم اما اکنون این میزان به ۱.۸۱ رسیده است که این موضوع از برکت حرکت کلی نظام جمهوری اسلامی به سمت علم و پژوهش است البته رشد علم و تولید علم تنها تعداد مقالات نیست.

وی با اشاره به آزمون های ورودی در سال 95 گفت: ما امسال سه میلیون شرکت‌کننده در آزمون‌های مختلف داشتیم که این روند همچنان نسبت به سال گذشته کاهشی است.

خدایی افزود: برای آزمون های علمی بیش از 70 هزار سوال طرح شده اما برای آزمون‌های استخدامی حدود 40 هزار سوال و این نشان می دهد که تعداد آزمون های استخدامی که به سازمان سنجش داده می‌شود افزایش یافته و به طور متوسط این سازمان هفته ای ۳.۵ آزمون برگزار می کند.

رئیس سازمان سنجش از افزایش 30 درصدی فعالیت آزمونی در سازمان سنجش خبر داد و گفت: این در حالی است که 20 درصد از نیروهای سازمان نیز کاهش داشته اند.

وی درباره گروه داوطلبان کنکور سراسری یادآور شد: نفرات برتر در پنج گروه آزمایشی تقدیر می شوند، این تعداد از میان یک میلیون نفر کنکوری برگزیده شده‌اند. همچنین برگزیدگان المپیاد از 20 رشته و از میان 252 هزار داوطلب انتخاب شدند.

خدایی افزود: برگزیدگان المپیاد چند نوع تسهیلات از حوزه سنجش، وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان دریافت می کنند. از دانشگاه صنعتی شریف 17 نفر، از دانشگاه تهران 11 نفر، دانشگاه شیراز 8 نفر و در مجموع بین 23 دانشگاه مدال آور داریم.

رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: در آزمون سراسری سال 95 تعداد 900 هزار داوطلب شرکت کردند که تعداد قبولی ها حدود 400 هزار نفر بود البته با توجه به اینکه ظرفیت بیشتر از اینها است، بخشی از ظرفیت دانشگاه ها خالی ماند. از میان داوطلبان کنکور 520 هزار نفر فارغ التحصیل دانش آموزان همان سال هستند و بیش از 450 هزار نفر پشت کنکوری. ظرفیت اصلی ما 753 هزار نفر بوده که از این تعداد ما 398 هزار نفر اعلام قبولی کردیم و در واقع بخش عمده ظرفیت شهریه پرداز خالی مانده و رقابت اصلی در راستای کیفیت جهت دهی شده است.

وی با اشاره به آمار قبولی های 100 نفر اول در پنج گروه آزمایشی گفت: در مجموع پنج گروه آزمایشی 33 درصد دانشگاه تهران، 23 درصد دانشگاه صنعتی شریف و 18 درصد دانشگاه علوم پزشکی تهران را انتخاب کردند که در مجموع 132 نفر تهران، 93 نفر شریف و 68 نفر علوم پزشکی تهران را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند.

خدایی افزود: در گروه ریاضی از 100 نفر برتر کنکور 95 تعداد 94 نفر دانشگاه شریف، 6 نفر دانشگاه تهران و به ترتیب 52 نفر رشته مهندسی برق، 29 نفر مهندسی کامپیوتر، 10 نفر مهندسی مکانیک و 3 نفر بیوتکنولوژی انتخاب کردند.

وی افزود: در گروه علوم تجربی از 100 نفر اول 68 نفر دانشگاه علوم پزشکی تهران، 11 نفر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و 9 نفر دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بقیه در سایر دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دادند. از این تعداد 95 نفر رشته پزشکی و 5 نفر رشته دندانپزشکی را انتخاب کردند.

خدایی یادآور شد: در گروه علوم انسانی از 100 نفر 66 نفر دانشگاه تهران، 18 نفر دانشگاه شهید بهشتی، 7 نفر دانشگاه علوم قضایی را انتخاب کردند و 55 نفر رشته حقوق، 22 نفر رشته روانشناسی و 6 نفر کارشناسی ارشد علوم قضایی را انتخاب کردند.

وی با اشاره به نفرات برتر گروه هنر در کنکور سراسری گفت: از 100 نفر اول 54 نفر دانشگاه تهران، 40 نفر دانشگاه هنر، 2 نفر دانشگاه الزهرا را انتخاب کردند و 15 نفر رشته طراحی صنعتی، 13 نفر رشته ارتباطات تصویری، 12 نفر رشته سینما و 10 نفر رشته موسیقی جهانی و بقیه در سایر رشته ها ادامه تحصیل دادند.

خدایی با اشاره به بحث المپیاد دانش آموزشی و مباحثی که این چند روز در رسانه‌ها مطرح شده، گفت: المپیادهای علمی دانش آموزی امسال با افزایش غیرمتعارفی در تعداد برگزیدگان آن مواجه شده ایم که این اتفاق غیرعادی است.

رئیس سازمان سنجش افزود: نمی توان موضوعی را لوث کرد، سال گذشته 60 نفر مدال گرفتند اما امسال گروه ریاضی 300 مدال کسب کردند و همه این افراد هم می‌خواهند در دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل دهند که این موضوع امکان پذیر نیست ما در مجموع 100 نفر ظرفیت در یک رشته داریم.

خدایی ادامه داد: بر اساس قوانین ما می توانیم 10 درصد برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی را به دانشگاه‌ها بدهیم اما در مقابل دانشگاه‌ها نیز ظرفیت محدودی دارند این یک پدیده اجتماعی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و اینکه همه دانشگاه‌های انتخابی دانش آموزان به شریف محدود نشوند.

مهر

ارسال نظر

نظرات کاربران