کدخبر: 19737

هشتمین روز نبرد مردان آتش در پلاسکو؛

هشتمین روز حادثه پلاسکو در حالی آغاز می‌شود که هنوز آواربرداری‌ها برای یافتن پیکر سایر شهدا و جان‌باختگان این حادثه ادامه دارد.

راستان نیوز |

  حادثه آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان 54 ساله پلاسکو، در حالی وارد روز هشتم خود می‌شود که روز گذشته با تلاش نیروهای عملیاتی بیش از 85 درصد آواربرداری‌ها انجام شد.

توضیحات سرپرست دادسرای جنایی درباره اجساد کشف‌شده

سرپرست دادسرای جنایی با حضور در جمع خبرنگاران مستقر در محل حادثه پلاسکو، گزارشی از روند کشف اجسادِ زیرآور مانده ارائه کرد. قاضی شهریاری گفت: خوشبختانه با تلاش‌هایی که صورت گرفته است از ظهر دیروز اجساد تازه‌ای کشف شد، تا این لحظه که آخرین جسد هم منتقل شده است و ما جمعاً شانزده شهید آتش‌نشان داریم. در حال حاضر ۱۶ کاور به آتش‌نشانی منتقل شده ولی معلوم نیست که داخل هر کاور، تنها یک جسد باشد یا خیر. احیاناً ممکن است قطعاتی از یک بدن داخل هر یک از کاورها باشد و این امر به تلاش‌های بعدی آتش‌نشانان بستگی دارد که این اجزای بدن مربوط به اجساد الحاقی باشد یا اجساد دیگر.

وی ادامه داد: در هر صورت آنچه اهمیت دارد این است که اولویت با کشف اجساد جان‌باختگان این حادثه است و روش تشخیص هویت این اجساد یافت‌شده هم آزمایش DNA است که به این صورت تشخیص هویت انجام خواهد گرفت و اطلاع‌رسانی می‌شود. ما چهار پیکر غیر آتش‌نشان را از زیر آوار بیرون آوردیم و هویت هر چهار جسد نیز تعیین شده و سه تن از این اجساد امروز صبح تحویل گرفته شده و یک تن دیگر نیز تا فردا تحویل خواهد شد.

سرپرست دادسرای جنایی افزود: تعداد کمی در حدود سه یا چهار تن مفقودی اعلام شده و ما در حال آنالیز و بررسی این مسأله هستیم و همچنان به جست‌وجو ادامه می‌دهیم و در مورد صحت و سقم این مسأله هم در حال بررسی هستیم. در یکی از این موارد اعلام شده است که یک رهگذر در زیر آوار مانده و ما در حال بررسی صحت این مسأله هستیم. برای مثال دو مورد از این موارد گزارش شده بود که پس از بررسی، مشخص شد که در مکان دیگری بوده‌اند و اتفاق دیگری برایشان افتاده بود.

وی همچنین تاکید کرد: در عین حال عملیات آواربرداری و جست‌وجو تا آخرین لحظه ادامه پیدا خواهد کرد که اگر کوچکترین اثری از مفقودین وجود داشته باشد کشف کنیم. در ضمن آوارها به مکان دیگری منتقل می‌شوند و ما در آن مکان نیز آوار جمع‌آوری شده را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم که اگر احیاناً قطعه یا قطعاتی از اجساد در آن یافت شد، بررسی کنیم.

شهریاری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه "حداقل باید منتظر پیدا شدن چه تعداد جسد باشیم؟" اظهار کرد: ما منتظر پیدا شدن همان تعدادی که خانواده‌ها اعلام فقدان کرده‌اند هستیم اما در عین حال ممکن است قطعاتی از بدن آتش‌نشانان نیز در زیر این آوار وجود داشته باشد و به هر صورت فعلاً قادر به ارائه آمار دقیق نیستیم.

 بدرقه شهدای آتش‌نشان به قطعه 50 بهشت زهرا (س) با مراسمی ویژه

معاون خدمات شهری شهرداری تهران اعلام کرد: طی مراسمی با حضور عموم شهروندان تهران، شهدای آتش‌نشان در قطعه 50 بهشت زهرا (س) بدرقه می‌شوند.

مجتبی یزدانی اظهار کرد: همچنین در خصوص شهروندان غیر از آتش‌نشان، کلیه خدمات دفن بر عهده شهرداری خواهد بود.

وی در تشریح اقدامات صورت گرفته مقارن ظهر هشتمین روز از عملیات آواربرداری نیز گفت: هزار و 405 سرویس کامیون از محل حادثه پلاسکو نخاله و آوار منتقل شده است. از مجموع سرویس‌های منتقل شده، تعداد 350 سرویس آهن آلات بوده است و مابقی سرویس‌ها، بتون و نخاله را به منطقه‌ای برای بررسی انتظامی و قضایی منتقل کرده است.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران