کدخبر: 19514

گزارش لحظه‌ای از پنجمین روز "پلاسکو"/افزایش کاوش‌ها+تصاویر

راستان نیوز |

    با ورود به پنجمین روز حادثه ریزش ساختمان پلاسکو عملیات آواربرداری با شدت بیشتری دنبال می‌شود و از دقایق بامدادی پیکرهای چند تن از جانباختگان کشف و از زیرآور خارج شد که این روند همچنان ادامه دارد.

 عملیات آواربرداری و امدادرسانی در ساختمان فروریخته پلاسکو تهران در حالی وارد روز پنجم خود شد و طبق پیش بینی سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو دو تا سه روز دیگر ادامه خواهد داشت که با تلاش آتش‌نشانان و امدادگران پیکر تنی چند از غیرآتش‌نشانان نیز، کشف و از زیر آوار بیرون کشیده شد.

**08:10: ماشین‌های سنگین جهت تسهیل و افزایش کیفیت آواربرداری‌ها در محل حادثه مشغول فعالیت هستند این در حالی است که همچنان دوود از زیر آوارها متصاعد می‌شود. به دلیل آنکه در ضلع غربی ساختمان پلاسکو که به ظاهر امکان یافتن اجساد بیشتری وجود دارد، تلاش و کاوش‌ها بیشتر است. در عین حال نگرانی‌هایی درخصوص آتش‌های اطفاء نشده زیر آوارها وجود دارد.

 

**08:05: تعداد زیادی پیکنیکی از میان آوار ساختمان پلاسکو کشف شد. گفته می‌شود این ساختمان به دلیل مسائل ایمنی نتوانسته بود انشعاب گاز بگیرد به همین دلیل از کپسول، پیکنیکی و گازوئیل استفاده می‌کردند.

 

**07:40: پلاسکو از زاویه‌ای دیگر

**07:15: امیدواریم کسانی را که احتمال زنده‌ماندشان می‌رود، «زنده» از زیرآوار بیرون بیاوریم

شریف‌زاده، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی درخصوص آخرین اخبار از روند عملیات پلاسکو گفت: همکارانم تونلی به سمت موتورخانه واقع در زیرزمین ساختمان پلاسکو حفر کرده بودند و در آن‌جا نشانی از پیکرها و اجساد زیر آوارماندگان نیافته بودند لذا تونلی فرعی به سمت اتاقی در کنار موتورخانه حفر شده بود که همکاران موفق شدند پیکر چهار شهروندان غیرآتش‌نشان را از این اتاق بیرون بیاورند. شریف‌زاده افزود: هنوز هم امیدواریم کسانی را که احتمال زنده‌ماندشان می‌رود، زنده از زیر آوار بیرون بیاوریم.

** 06:00  تخریب  و آوار برداری ساختمان مجاور پلاسکو که به دستور دادستانی برای سرعت در آوار برداری صورت گرفته بود، به پایان رسید.

**  05:50  توزیع صبحانه همزمان با ادامه عملیات

**05:45

با گذشت پنج روز از آغاز عملیات آواربرداری ساختمان پلاسکو در ساعت 5:45 دقیقه بامداد عملیات به صورت بی‌وقفه در دمای تقریباً بالای 2 درجه ادامه دارد.

این عملیات در دو جبهه شمالی و جنوبی در حالی ادامه دارد که ساعاتی پیش پیکر چهار نفر از جان‌باختگان این حادثه از زیر آوارها پیدا و توسط نیروهای امداد و نجات بیرون کشیده شد.

در حال حاضر دو تا دستگاه بیل 800 هم به تجهیزات آواربردار اضافه شده اند تا عملیات تسریع یابد.

محدودیت‌های ترافیکی در منطقه همچنان ادامه دارد.

«اذان صبح به افق پلاسکو»

 

**03:50: آواربرداری همچنان ادامه دارد.

 

**03:00 : افزایش حجم دود با وزش باد در محوطه عملیات آوار برداری پلاسکو

 

**02:05 فراهانی، معاون اورژانس کشور از انتقال پیکر 4 جانباخته پلاسکو به پزشکی قانونی خبر داد و گفت: نیروهای اورژانس بلافاصله پس از شناسایی اجساد به محل اعزام و با انجام معاینات و تایید عدم وجود علایم حیاتی، این افراد را برای سیر مراحل قانونی به پزشکی قانونی منتقل کردند. وی افزود: تا کنون به 195 نفر از مصدومین این حادثه از سوی اورژانس تهران خدمات رسانی شده که 45 نفر آنها به بیمارستان و 150 تن به صورت سرپایی در محل حادثه درمان شدند.

**01:50:  از سرگیری مجدد عملیات آوار برداری در ضلع شمال پلاسکو است.

**01:41: توقف دوباره عملیات آواربرداری با فریادهای یک آتش نشان

با گذشت یک ساعت از بامداد امروز و در حالی که حدود 30 دقیقه از آغاز عملیات آواربرداری گذشته بود، بار دیگر با فریادهای یک آتش نشان، لودرها و بیل‌های مکانیکی کار خود را متوقف کردند. در حالی که حدود یک ساعت پیش با توقف عملیات آواربرداری پیکر چهار نفر از جان باختگان حادثه پلاسکو پیدا و از زیر آوار خارج شد، هم اکنون با فریادهای یک آتش نشان عملیات باز هم متوقف شده و گمان می رود پیکر یا پیکرهای دیگری در زیر آوارها پیدا شده باشد.

**01:23: کشف پیکر چهار تن از همشهریان از زیرآوار پلاسکو

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی از خروج چهار پیکر غیر آتش‌نشان (شهروند) از زیر آوار از دقایق ابتدایی بامداد امروز تا این لحظه خبر  داد. وی با بیان اینکه دقایقی قبل در ادامه عملیات حفاری که به طبقه منفی یک ساختمان پلاسکو منتهی می شد پیکر چهار نفر از همشهریان غیرآتش نشان که زیر آوار مدفون شده بودند کشف و تحویل اورژانس شدند تا به پزشکی قانونی منتقل شوند گفت: از آنجا که احتمال می رود کسان دیگری در این محدوده زیر آوار باشند فعلاً در همان مکان عملیات را ادامه می‌دهیم.

**01:00 : جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی ضمن بیان اینکه تیم های امدادی با حفر کانال از سمت غرب پاساژ پلاسکو وارد ساختمان شده و دقایقی قبل موفق شدند سه جسد را کشف کنند گفت که این اجساد همگی شهروند بوده و در میان آنها آتش نشانی وجود ندارد.

**00:45:  کولیوند رییس اورژانس کشور از خارج شدن سومین پیکر از تونلی که به سمت موتورخانه پلاسکو می رود خبر داد و گفت: به این ترتیب تعداد کشته شدگان یافت شده حادثه پلاسکو تا کنون با احتساب یک فوتی روز اول در بیمارستان به 6 تن رسید.

**00:20: لحظاتی پیش کولیوند، رییس اورژانس کشور با حضور در محل حادثه گفت: هم اکنون 60 تیم فوریت پزشکی به همراه 8 متخصص در محل حضور دارند این در حالیست که از ابتدای حادثه پلاسکو تا کنون 187 نفر مصدوم شده‌اند که 43 نفر آنها در بیمارستان و سایرین در محل حادثه توسط تیم‌های فوریت پزشکی درمان شده‌اند.

**00:05: سرپرست اورژانس کشور از کشف و خروج دو جسد از زیر زمین موتورخانه پلاسکو خبر داد و گفت: پیکر یک تن تحویل عوامل بهشت زهرا مستقر در محل و جسد دیگر در حال انتقال به خارج از محل حادثه است.

**00:01:  در حال حاضر عملیات آوار برداری در محل حادثه متوقف و ظاهرا علایمی از وجود پیکر جانباختگان در ضلع غربی ساختمان پلاسکو مشاهده شده و نیروهای تجسس با جدیت در حال فعالیت هستند.

مهلت سه ماهه کارفرمایان پلاسکو برای پرداخت حق بیمه

محمد حسن زدا، معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی از اشتغال 2000 کارفرما و کارگر در پلاسکو خبر داد و گفت: شهدای آتش نشان قراردادی و پیمانی تحت پوشش تامین اجتماعی بودند مستمری آنها به‌زودی برقرار می‌شود.  همچنین مهلت سه ماهه‌ای برای پرداخت حق بیمه به کارفرمایان ساختمان پلاسکو تعیین شده که در صورت نیاز این مهلت قابل تمدید است. وی در ادامه از پرداخت تسهیلات به کارفرمایانی که کارگران پلاسکو را به‌کار بگیرند خبر داد.

منبع: ایسنا

 

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران