کدخبر: 17546

دریایی که هیچ گاه در آن غرق نمی شوید زیرا...

راستان نیوز |

   دریای مرده یا بحر المیت، نام دریایی در غرب اردن است؛ که به علت چگالی زیاد آب، هیچگاه در آن غرق نخواهید شد حتی اگه خودتان بخواهید!!

سابقا دریاچه قم و ارومیه نیز به همین شکل بود.

دریای غرق نشدنی

« دریای مرده » یا « بحرالمیت» دریاچه ای نمکی بین اردن و فلسطین اشغالی و تنها دریا (دریاچه) در روی زمین است که هیچ گیاه یا جانوری بعلت نمک بالا، نمی تواند در آن زندگی کند و به همین دلیل آن را چنین نامیده اند.

شورترین دریاچه جهان

مقدار نمک این دریاچه از هر دریای دیگری بیشتر است. و چون این املاح حاوی مقادیر زیادی کلرید منیزیم و دیگر مواد سمی هستند، انسان را بیمار می کند. به سبب وجود همین نمک و مواد سمی، هیچ موجود زنده ای نمی تواند در این دریاچه زنده بماند.

طول این دریاچه 80 کیلومتر و پهنای آن بین 5 تا 18 کیلومتر است. عمق دره ای که بستر این دریاچه را تشکیل می دهد 900 متر است. اما سطح آب آن از هر دریای دیگری روی زمین، پایین تر است. سطح دریای مرده حدود 400 متر پایین تر از سطح مدیترانه است. خشکی هوا و آفتاب گرم این منطقه سبب می شود که روزی 2 سانتیمتر از ارتفاع این دریاچه کم (آب بخار) شود.

حتی ماهی ها و دیگر موجودات آبزی که از طریق رود اردن به این دریاچه راه می یابند، به محض رسیدن به بحرالمیت می میرند.

البته در زمستان و بهار، کمی به مقدار آب موجود در دریاچه افزوده می شود، اما چون غیر از رود اردن و چند آبراه کوچک دیگر، هیچ رودی به آن وارد نمی شود، همیشه مقدار آب آن کم و غلظت نمکش بسیار زیاد است. در واقع، چگالی آب یا همان غلظت نمک و دیگر کانی های محلول در دریای مرده آن قدر بالاست که هیچ انسانی در آن فرو نمیرود و غرق نمی شود و همه چیز روی سطح آن شناور می ماند.

دریای مرده

میلیون ها سال پیش، سطح دریای مرده 427 متر بالاتر از موقعیت کنونی بوده است. در آن زمان، جانوران آبزی در این دریا زندگی می کردند. اما ناگهان نوعی خشکسالی رخ داد، آب دریاچه تبخیر شد و شرایط زیستی آن به صورت کنونی درآمد.

ارسال نظر

نظرات کاربران