کدخبر: 14993

این روستا در دشت کویر ایران و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور قرار دارد. روستای مصر درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد.

راستان نیوز |

راستان نیوز |  کویر مصر، روستایی از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است.

این روستا در دشت کویر ایران و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور قرار دارد. روستای مصر درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد.

کویر مصر روستایی با جمعیت حدود ۱۲۰ نفر است. این روستا از عجایب طبیعت به شمار می رود و نام های پیشین آن چاه دراز، کلاته یوسف، مزرعه یوسف است.

بنا به گفته اهالی این منطقه، بنیان گذار این روستا فردی به نام یوسف بوده است. در گذشته این منطقه دچار خشکسالی می شود و یوسف اقدام به حفر چاه های عمیقی می کند و روستا را از این بحران نجات می دهد و به همین خاطر روستاهای همجوار نام این روستا را در آن زمان «چاه دراز» نامیدند، اما از آنجایی که داستان یوسف پیامبر در کشور مصر اتفاق افتاده بود، یوسف نام این روستا را به مصر تغییر داد.

کویر مصر منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع دشت کویر مرکزی ایران به حساب می آید و گونه های گیاهی از جمله گیاهان شوره پسندی مانند درمنه، قیچ، انواع گون در آن رشد می کند.

روستای مصر

اگر فصل گرم سال شب ها با پروژکتور به بیابان های این منطقه بروید یقینا گونه های زیادی از حیات وحش را خواهید دید؛ از دوپای کوچک گرفته تا دوپای مسواکی(دو پای کانگورویی) تا خرگوش و گربه شنی و روباه شنی و کاراکال.

از جاذبه های دیدنی روستای مصر و مناطق اطراف آن می توان به امیرآباد که دارای تپه های شنی، پوشش گیاهی غنی و نخل های زیبای کهن، روستای فرحزاد در شمال روستا، روستای گرمه و خانه مازیار در جنوب روستا و همچنین یکی از قلاع باستانی و آتشکده ای به نام نارنج یا نارین با دو هزار سال قدمت در شهرستان خور اشاره کرد.

دیدن این آتشکده ها در سفر خالی از لطف نخواهد بود و می تواند گنج های نهفته کویر را برای شما آشکار کند. نیزار مصر در ۶ کیلومتری شمال شرقی روستای مصر و ۲ کیلومتری شرق روستای فرحزاد در شمال شرقی استان اصفهان واقع شده است.

محصور شدن نیزار توسط شن های روان، جلوه منحصر به فردی به آن داده است. این نیزار آبشخور اصلی حیات وحش کویر منطقه است، ارتفاع این نی ها به ۴ متر هم می رسد. این نیزار مکان مناسبی برای عکاسی از حیات وحش این کویر است.

نیزار روستای مصر

علت پیدایش این نیزار و چشمه آن، سیل ویرانگر روستای مصر در سال ۱۳۵۵ بوده که باعث ایجاد دریاچه بزرگی در مکان نیزار فعلی شده است.

دریاچه مذکور به مرور زمان خشک شده است ولی مسیر آب ایجاد شده در زیر ماسه ها و زمین های این منطقه موجب شده است که پساب کشاورزی روستای امیر آباد پس از نفوذ به لایه های زمین، در منطقه نیزار مجددا به سطح زمین بیاید و باعث ایجاد این نیزار گردد.

از دیدنی های روستای مصر، وجود هتل ۴۰۰ ساله روستای گرمه است که در دل کویراست. از دیگر مشخصه های نقاط کویری، بادگیرها، نخلستان ها، دامپروری و پرورش گوسفند وشتر است که این روستا نیز از این موارد مستثنی نیست.

در اطراف این روستا، بازدید از کویر نمک و روستاهای دیدنی دیگری مانند گرمه، بیاضه و … خالی از لطف نیست.