کدخبر: 23206
راستان نیوز |

   نکاتی از مقاله اکونومیست با عنوان On the rise:

•  بهبود اقتصاد جهانی در راه است. این مساله را مدیون محرک های اقتصادی هستیم نه افراد پوپولیست (طعنه به ترامپ که بهبود اقتصادی را ناشی از فعالیت های خود نداند).

•  چرخه های اقتصادی و سیاسی معمولا اختلاف فاز دارند. نتایج منفی یا مثبت برنامه های اقتصادی یک سیاستمدار، معمولا در دوران سیاستمدار بعدی (که معمولا رقیب وی نیز هست) دیده می شود.

•  امروز و تقریبا پس از 10 سال از بحران های مختلف مالی، بهبود اقتصادی در آمریکا، اروپا، آسیا و اقتصادهای نوظهور در حال مشاهده است.

•  اما اوضاع سیاسی، شرایط نه چندان جالبی را تجربه می کند. سال های متمادی رشد اقتصادی پایین به قدرت گرفتن پوپولیست ها کمک کرده است. فرایند جهانی شدن تضعیف شده و یک ناسیونالیست اقتصادی در کاخ سفید مستقر شده است.

•  این اختلاف فاز بین چرخه های اقتصادی و سیاسی خطرناک است. سیاستمداران پوپولیست می توانند منافع ناشی از بهبود اقتصادی را به پای خود نوشته و با اعتماد به نفس بیشتری سیاست های خود را دنبال کنند.

•  در دهه گذشته، خوشبینی چندانی به اقتصاد جهانی وجود نداشته است. بحران یورو، بی تعادلی در اقتصادهای نوظهور، افت شدید قیمت نفت و مشکلات چین همگی خوشبینی را از بین برده اند. حتی اقتصاد آمریکا نیز که مدام در حال رشد بود به طوریکه قرار بود فدرال رزرو، چندین بار بهره را افزایش دهد اما مشکلات جهانی آن را به تعویق انداخت.

•  اما اوضاع در شرایط کنونی متفاوت است. این هفته، فدرال رزرو، نرخ بهره را برای دومین بار در سه ماه اخیر افزایش داد. این مساله هم به رشد اقتصادی آمریکا و هم به بهبود اقتصادی در سایر نقاط جهان مربوط می شد.

•  ظرفیت مازاد چین و همینطور تضعیف یوان، کاهش یافته است. در ژاپن و در چهارمین فصل، مخارج سرمایه ای با سریع ترین نرخ در سه سال گذشته رشد کرده است. شاخص های اقتصادی اروپا در بهترین شرایط خود از سال 2011 به سر می برند. علاوه بر این نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا در کمترین مقدار خود از سال 2009 قرار دارد. کره جنوبی و تایوان نیز رشد تولید و صادرات را تجربه کرده اند. حتی کشورهایی مثل برزیل و روسیه نیز که رکود اقتصادی را تجربه کرده اند، نیز احتمالا رشد اقتصادی مثبت را امسال تجربه خواهند کرد.

•  همه این مطالب به این معنا نیست که اقتصاد جهانی به حالت نرمال باز خواهد گشت. قیمت نفت در هفته منتهی به 15 مارس، افت 10% را به خاطر ترس از مازاد عرضه، تجربه کرد. ضرری که کاهش مداوم قیمت نفت برای تولیدکنندگان در پی دارد، بیش از نفعی است که مصرف کنندگان خواهند برد. بدهی های دولت چین، مدتهاست که اسباب نگرانی را فراهم کرده است. رشد بهره وری در کشورهای ثروتمند همچنان ضعیف است. رشد دستمزدها در خارج از آمریکا همچنان پایین است. در آمریکا نیز، اعتماد به فضای کسب و کار باید به افزایش سرمایه گذاری ها تبدیل شود.

•  ورود به رشد اقتصادی نیازمند ایجاد تعادلی ظریف می باشد. در حالی که انتظارات تورمی افزایش می یابد، بانک های مرکزی باید به این نکته توجه کنند که رشد بیش از حد سریع می تواند بازار اوراق بدهی و قرض گیرندگان را دچار مشکل کند.

•  دونالد ترامپ، سرخوش از بهبود اوضاع شغلی و بهبود شاخص های کسب و کار است. او این موفقیت ها را به رفتار خود نسبت می دهد در حالی که اقتصاد آمریکا برای 77 مین ماه متوالی، به ایجاد اشتغال مشغول بوده است.

•  اقتصاددانان اعتقاد دارند که عبور از بحران های مالی فرایندی است طولانی. تحقیقات انجام شده در خصوص 100 بحران بانکی توسط کارمن رینهارت، این نتیجه را بیان می کند که به طور متوسط 8 سال طول می کشد تا درآمدها پس از بحران به میزان قبل از بحران باز گردد. شرایط فعلی نیز این مساله را تایید می کند.

•  در انتها باید به این نکته توجه نمود که، شناخت دلایل بهبود اقتصادی، صرفا به دلایل تبلیغاتی مهم نیست. اشتباه در شناسایی این دلایل می تواند مشوقی باشد برای پوپولیست ها و آنها را در انجام سیاست های غلط خود مصمم تر می سازد. پوپولیست ها معمولا اعتبار کارهای دیگران را به نام خود می نویسند، امری که لایق آن نیستند. بدتر از آن، پوپولیست ها می توانند بهبود اقتصادی را با سیاست های خود متوقف سازند.


محمد احمدی از مجله اکونومیست

ارسال نظر

نظرات کاربران