کدخبر: 23085

روایت نوروزی از حاجی فیروزها با درآمد میلیونی!

راستان نیوز |

  یکی از حاجی فیروزهای شهر: در روزهای پایانی سال از 5 بعداز ظهر تا 12 شب به صورت گروهی مشغول به کار هستیم و روزانه حدود یک میلیون درآمد داریم.

150ثانیه چراغ‌قرمز است. دو مرد دایره‌زنگی به دستشان شعر حاجی‌فیروز می‌خوانند. تا چراغ‌ سبز شود شیشه هشت‌...

 150ثانیه چراغ‌قرمز است. دو مرد دایره‌زنگی به دستشان شعر حاجی‌فیروز می‌خوانند. تا چراغ‌ سبز شود شیشه هشت‌تا 10ماشین پایین می‌آید و حاجی‌فیروزها یکی‌یکی اسکناس‌ها را می‌گیرند. تا چراغ‌ سبز شود 10 تا 20هزارتومانی کار کرده‌اند و بلافاصله چراغ بعدی. شغلش را نمی‌گوید. درآمدش را هم. اما می‌گوید از اواخر بهمن‌ماه کارش همین است.

گاهی می‌آید و گاهی نه. جایش را هم تغییر می‌دهد. تاکید می‌کند خیابان‌های بالاشهر بهتر است. هم پر از چراغ‌قرمز است، هم ترافیک بیشتر است و هم اسکناس‌ها درشت‌تر. نوروز را با حاجی فیروز شدنش دوست دارد.

 

 

 روزی پنج‌تا شش‌ساعت می‌آید و هر یک‌ساعت حداقل پشت 10چراغ‌قرمز دایره‌زنگی می‌زند. اسکناس‌ها را بین دستش جابه‌جا می‌کند. می‌گوید کاسبی بد نیست اما سخت است.آری در این روزهای گرانی و تورم کسب درآمد به هر شیوه ای سخت است چه برسد اینکه صورت سیاه کنی و حاجی فیروز باشی.

در هر حال این روزها به نوعی متوان گفت  گدایی در لباس حاجی فیروز به منبع درآمدی برای برخی افراد تبدیل شده به طوری که در گذشته تنها یک حاجی فیروز با سن سالمندی برای شادی دل بچه ها به شهرها و روستاها می رفت و نوید نوروز را می داد اما امروز هر کسی در هر سن و سالی لباس حاجی فیروز را می پوشد و از این طریق درآمدی کسب می کند.

حاجی فیروز در واقع  از پیشقراولان و پیام آوران نوروز است که در آخرین روزهای سال با آرایش عجیب به کوچه و خیابان می زند و با ترانه خواندن، رقصیدن، تنبک زدن و بازی در آوردن موجب شادی مردمان می شد.

این قاصد بهار بر خلاف عروسان چمن سیاه است و اگر نباشد روی خود را سیاه می کند و جامه سرخ می پوشد و زنگوله به خود می آویزد تا خبر دهد که بهار در راه است.

ظاهرا این سیاهی باید نماد سرما و سیاهی زمستان باشد اما مهرداد بهار می گوید « حاجی فیروز بازمانده آیین بازگشت ایزد شهید شونده یا سیاوش است. چهره سیاه او نماد بازگشت او از جهان مردگان است و لباس سرخ او نیز نماد خون سرخ سیاوش و حیات مجدد ایزد شهید شونده، و شادی او شادی زایش دوباره آنهاست که رویش و برکت با خود می آورند ».

امروز اما  دایره و تنبک دست کودکان و نوجوانان با صداهای خوش و دلنواز موجب جلب توجه همگان شده و آنان با رقص و پایکوبی نیز سعی در جمع آوری کمک های مردمی دارند.کمک خواستنی که شاید گدایی محسوب شود اما در هر حال باعث نوید دادن نوروز هم هست.

این روزها دیگر خبری از حاجی فیروز لاغر اندام با چهره سیاه کرده و لباس قرمز همراه با کلاه دوکی شکل قرمز و دایره و تنبکی به دست نیست، امروز حاجی فیروزی تنها برای طلب کمک از مردم به صحنه آمده است.

  اتوبان تقریبا قفل است و ماشین‌ها آرام حرکت می‌کنند و در این‌همه شلوغی شب عید حاجی‌فیروز جوان مشغول کاسبی است. می‌گوید دانشجو است. اما مرد همراهش شغلش و درآمدش را نمی‌گوید. تنها تاکید می‌کند اینقدری هست که چند سالی است یک‌ماه آخر سال کار و کاسبی‌اش را رها کند و حاجی‌فیروز شود. مسیر سنگین همت جای مناسبی است. فقط شب‌ها می‌آیند و درآمدش اینقدر هست که نیازی به حضور تمام‌وقت روزانه نداشته باشد.

به این ترتیب است که بازار شغل های مقطعی نوروزی هر سال در کشور داغ می شود.بازارهایی که شاید رونق را به خانه های عده ای ببرد که واقعا محتاج آن هستند.البته در این میان عده ای هم بی احتیاج صورت سیاه می کنند و برای کسب درآمد به خیابان های تهران می ایند تا درآمد مضاعف داشته باشند.

در هر حال هر چه که باشد حاجی فیروز نوید دهنده نوروز است و مردم او را آنقدر دوست دارند که به او کمک مالی کنند

 

ارسال نظر

نظرات کاربران