کدخبر: 17852

گفته تحلیل گران اقتصادی؛

افزایش ارزش روبل روسیه به بالاترین حد در 1/5 سال اخیر...

راستان نیوز |

   به گزارش پایگاه خبری «راشاتودی»، روبل روسیه به بالاترین میزان ارزش خود از ماه جولای سال گذشته میلادی به بعد رسیده است.

همچنین بازگشت ارزش پول روسیه می تواند عاملی برای برقراری توازن در بودجه این کشور شود.

در همین حال روبل روسیه در مقابل دلار آمریکا از رشد ۶۰.۱۲ واحدی برخوردار شد که بیشترین میزان در 17 ماه اخیر محسوب می شود؛ ضمن اینکه پول ملی روسیه در مقابل یورو هم رشد ۶۲.۷۰ واحدی از خود نشان داد.

همچنین از ابتدای سال 2016 میلادی به دنبال اتخاذ سیاست های اقتصادی مسکو، روبل با 17 درصد رشد در مقابل دلار آمریکا یکی از بهترین عملکردهای ارزی را در جهان به خود اختصاص داده است.

البته گروهی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند به دلیل اینکه پیش از این هر 65 روبل معادل یک دلار بود، افزایش بیشتر آن موجب کاهش رقابتی شدن بازار این کشور می شود و در نتیجه به تولید کنندگان و صادرکنندگان روسی آسیب وارد کند.

بر همین اساس، در بودجه سال 2017 میلادی روسیه، پیش بینی برای میانگین قیمت نفت، بشکه ای 40 دلار و برآورد نرخ ارز به ازای هر یک دلار، ۶۷.۵ روبل است.

به گفته مقامات اقتصادی روسیه، در صورت افزایش درآمدهای نفتی این کشور در سال 2017 میلادی اضافه درآمد، برای کسری بودجه یا ذخیره در صندوق ارزی استفاده خواهد شد.

همچنین بانک مرکزی این کشور اعلام کرد، در صورت افزایش قابل توجه بهای نفت در سال 2017 میلادی این بانک آماده خرید دلار و تقویت صندوق ذخایر ارزی روسیه است.

برخی از کارشناسان بازار معتقد هستند که افزایش ارزش روبل در سه ماه نخست سال 2017 میلادی در مقابل دلار آمریکا 55 واحد خواهد بود.

مهر

ارسال نظر

نظرات کاربران