کدخبر: 15933

تعطیلات هم مانع افزایش قیمت دلار نمی شود

بازار ارز که این روزها با وجود تعطیلات التهابِ خود را نشان می دهد، یاد آور روزهایی در دولت قبل است که مسئولان دولت و بانک مرکزی قصد داشتند با مصاحبه های خود بازار ارز را کنترل کنند.

راستان نیوز |

بازار ارز که این روزها با وجود تعطیلات التهابِ خود را نشان می دهد، یاد آور روزهایی در دولت قبل است که مسئولان دولت و بانک مرکزی قصد داشتند با مصاحبه های خود بازار ارز را کنترل کنند.

شوکی که به اقتصاد کشور و معیشت مردم، ناشی از سه برابر شدن قیمت دلار و کاهش سه برابری قدرت خرید مردم، در آن دولت شد، آیا دوباره در حال وقوع است؟

هشداری که لازم است دولت روحانی تا دیر نشده آن را جدی گرفته و اقدامات پیشگیرانه ای برای آن به فوریت داشته باشند، روند روبه رشد قیمت ارز در بازار است. در صورتیکه تدبیری برای آن اندیشیده نشود، یکبار دیگر قدرت خرید مردم کاهش چشمگیری خواهد داشت.

در موج سواری دلار در بازار آزاد و رشد قیمت آن که برای امروز-سه شنبه- حتی تا ۳۸۷۰ تومان هم به ثبت رسیده است، دلار دولتی که تا همین چند روز پیش در مسیری رو به رشد حرکت می کرد، فعلا تحرکی نداشته و متوقف شده است.

 گر چه تا همین هفته پیش نرخ دلار دولتی در مسیری رو به رشد و گاها با شیبی تند خود را تا بیش از ۳۲۰۰ تومان رسانده و رکورد شکنی کرده بود، ولی هیجان بازار آزاد در روزهای اخیر آنقدر بالا گرفت که فرصت خودنمایی را از دلار دولتی گرفته و فعلا تحرکی ندارد.

دلار بانکی که در ماههایی قبل تا ۲۰۰ تومان افزایش قیمت داشته و در مقایسه با روند رشد در دوره‌های گذشته کم نظیر است، حدود شش روزی می‌شود که در نرخ ۳۲۰۹ تومان ثابت مانده و در حد ریال نوسان دارد.

این بی تحرکی دلار در مرکز مبادلات ارزی در حالی رخ می‌دهد که در سویی دیگر و بازار آزاد، این ارز دچار نوسان قیمت شده و در حدود یک ماه گذشته تاکنون ۲۰۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. نرخ دلار بازار آزاد حتی تا ۳۸۷۰ تومان نیز ثبت شده و فاصله خود با نرخ رسمی را تاحدود ۶۷۰ تومان افزایش داده است.

باید یادآور شد که دلار بانکی طی ۹ ماهه ابتدایی امسال تا ۲۰۰ تومان رشد داشته، اما دلار آزار در حدود یک ماه همین افزایش قیمت را پشت سر گذاشته است.

برای امروز-سه‌شنبه- نیز دلار بانکی ۳۲۰۹ تومان قیمت خورده و در بازار آزاد هم همچنان نوسان وجود داشته و به گفته صرافان قیمت‌ها در بازار آزاد هنوز ثابت نشده ودقیقا مشخص نیست، ولی تا ۳۸۷۰ تومان هم قیمت گذاری شده است.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران