کدخبر: 15483

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران:

ئیس‌کل بانک مرکزی ایران با اشاره به اقداماتی که در راستای رفع مشکلات نظام بانکی در کشور صورت گرفته، گفت: نظام بانکی کشور با بحران "تنگنای مالی" روبه‌رو است.

راستان نیوز |

 

راستان نیوز |  ولی‌الله سیف پیش از ظهر امروز در نشست کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان یزد که در سالن حمیدیای استانداری یزد برگزار شد، با اشاره به اینکه ایران در شرایط گشایش‌های تدریجی بعد از برجام قرار دارد اظهار داشت: در بعضی از زمینه‌ها از جمله مسائل بانکی انتظار ما بیشتر از وضعیت فعلی بوده ولی شرایطی که با آن مواجه هستیم علی‌رغم پیشرفت، با کندی همراه است.

وی با ابراز  "انتظار داریم که در ماه‌های آینده سرعت بیشتری در این گشایشها انجام شود"، عنوان کرد: از بعد اقتصاد کلان در زمانی که آقای روحانی کارشان را شروع کردند، وضعیت بسیار ناگواری در کشور وجود داشت و علی‌رغم تحریم شدیدی که وجود داشت، توانستیم مسیر اقتصاد ملتهب آن زمان را تغییر دهیم.

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران خاطرنشان کرد: الآن با وجودی که وضعیت بازار ارز در التهاب‌های وضعیت اقتصادی جهان قرار گرفته، قیمتی شبیه به قیمت‌های اول کار این دولت را در زمینه ارز شاهد هستیم.

سیف با اظهار اینکه پیش‌بینی از آینده نخستین نیاز یک سرمایه‌گذار است، گفت: هرچقدر دامنه این پیش‌بینی کوتاه‌تر باشد، سرمایه‌گذار از فعالیتهای بلندمدت تولیدی دوری کرده و به مواردی از جمله ارزبازی روی می‌آورد.

وی افزود: روند نزولی نرخ تورم از بالای 40 درصد تا زیر 8 درصد یکی از مواردی است که نشان دهنده جهت‌گیری‌های اقتصادی دولت است و در جامعه هم نمود آن مشخص است.

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران درباره شوک نفتی که در جهان ایجاد شد، گفت: علی‌رغم اینکه در شرایط تحریم بودیم، توانستیم وضعیت شوک نفتی را مدیریت کنیم و بدون تأثیرپذیری از بحران کشور را به جلو ببریم.

سیف گفت: در سال 94 ما 417 میلیارد تومان تسهیلات توسط نظام بانکی کشور پرداخت کردیم ولی به‌دلیل اینکه نظام بانکی با تنگنای مالی نشئت گرفته از 45 درصد داراییهای منجمد در صورت‌های مالی بانکها روبه‌روست، این تسهیلات اثربخشی محدودی پیدا می‌کنند.

وی افزود: برای اثربخش کردن این تسهیلات چاره‌ای نیست جز جهت‌دار کردن تسهیلات به‌سمت فعالیت‌هایی که بیشتر می‌تواند پیشرفت‌های اقتصادی داشته باشند.

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران یکی از اقدامات نظام بانکی کشور را پرداخت تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط دانست و گفت: تولید ما باید بازارمحور باشد و کالایی تولید کند که تقاضا برای آن در بازار وجود داشته باشد.

سیف با بیان این مطلب که موجودی انبار با هزینه اضافه مواجه می‌شود و در ادامه قیمت تمام‌شده هم بیشتر می‌شود، ادامه داد: تولید کالایی که برای آن تقاضا وجود ندارد و در انبارها انباشته می‌شوند، طبیعتاً به ضرر تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: اولویت بخشیدن به تکمیل پروژه‌های کوچک و نیمه‌متوسط و تأمین سرمایه در گردش این واحدها یکی از مهمترین برنامه‌های نظام بانکی کشور در امسال است.

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران با اشاره به اینکه برای هفت‌هزار و 500 واحد کوچک و نیمه‌متوسط 16هزار میلیارد تومان تسهیلات نیاز بود، گفت: با توجه به اینکه مشخص شد این آمار مبنای درستی نیست، بیان کردیم قائل به آمار هفت‌هزار و 500 واحد و 16هزار میلیارد تومان تسهیلات نیستیم و اولویت بانک مرکزی تأمین سرمایه در گردش واحدهای کوچک و متوسط کشور است.

سیف افزود: در سطح کل کشور تاکنون به حدود 15 هزار واحد تسهیلات پرداخت کردیم که بخشی از این واحدها در کارگروه رفع موانع تولید ثبت نام کردند و بخشی دیگر هم بدون ثبت نام در سامانه، مستقیماً به بانکها مراجعه کردند.

وی رقم ریالی تسهیلات پرداختی به این واحدها را بیش از 10هزار و 500 میلیارد تومان دانست و گفت: هیچ توجیهی وجود ندارد که بانکها در استانها بیان کنند که منابعشان به پایان رسیده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران افزود: این موضوع اولویت بانک مرکزی است و نباید در پایان سال واحدی وجود داشته باشد که می‌توانست با دریافت سرمایه در گردش مشکلاتش برطرف شود ولی ما به این واحدها پرداخت نکرده‌ایم.

سیف افزود: در صورتی که بانکها با این مشکل مواجه هستند، باید با مرکز ارتباط برقرار گرفته و نسبت به رفع مشکلاتشان و پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.

وی در ارتباط با مطالبات بانکها گفت: خوشبختانه با اقداماتی که صورت گرفته، نسبت کل مطالبات در کشور از 15 به حدود 11 درصد رسیده و باید در بازه یک‌ساله به زیر 5 که یک شاخص قابل قبول است، برسانیم.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران