کدخبر: 5372
راستان نیوز |

معصومه ابتکار در «نشست مشترک کمیته راهبردی ستاد مقابله با گرد و غبار کشور» که با حضور جمعی از مسئولین کشوری و استانی مرتبط با موضوع گرد و غبار، عصر امروز(۱۵ تیر) در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: با هیاتی که در سطح ملی و بین‌المللی شکل گرفته به کرمانشاه سفر کردیم تا مردم بدانند دولت نسبت به موضوع ریزگردها حساس و به فکر و همراه مردم است.

وی با به گزارش راستان نیوز به نقل از ایسنا، وی با بیان اینکه دولت موضوع ریزگردها را با جدیت پیگیری می‌کند، ادامه داد: ریزگردها ماهیت فرابخشی دارد و دستگاه‌های مختلفی از جمله سازمان محیط زیست، سازمان هواشناسی، وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و … با آن درگیر هستند.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه همه تلاش ما این است که موضوع ریزگردها را در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی پیگیری کنیم، خاطرنشان کرد: تا کنون اقدامات خوبی در قالب قطعنامه‌های بین‌المللی انجام شده است.

به گفته معاون رئیس جمهور، در مذاکرات دوجانبه با عراق هم کم کاری صورت نگرفته و حتی در سفری که سال ۹۲ به بغداد و کربلا صورت گرفت مقرر شد با کاشت درخت و سایر اقدامات از وقوع ریزگردها جلوگیری شود که متاسفانه بحران‌هایی رخ داد و کار عملا به نتیجه نرسید.

ابتکار خاطرنشان کرد: حتی در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به عراق هم موضوع ریزگردها یکی از مهمترین مباحثمطرح شده بود و علاوه بر این موارد مذاکراتی هم با سازمان محیط زیست عراق صورت گرفته است.

وی از آمادگی عراق برای مقابله با کانون‌های ریزگردها خبر داد و تصریح کرد: مشکل آنجا است که بخشی از کانون‌های گرد و غبار در تصرف داعش و محل اصلی درگیری‌هاست و عراق قول داده هر موقع شرایط فراهم شود برای حل مشکل اقدام کند.

رئیس سازمان محیط زیست کشور یادآوری کرد: امیدواریم کارهایی در جنوب عراق و بصره انجام شود.

وی اضافه کرد: باید از فرصت اربعین در کشور عراق برای کاشت نهال و توسعه فضای سبز برای مقابله با ریزگردها استفاده کنیم.

ابتکار افزود: علاوه بر اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی در داخل کشور هم تدابیری برای کاهش اثرات ریزگردها اندیشیده شده است.

وی مهمترین این اقدامات را اصلاح و تقویت مصوبه مقابله با ریزگردها از سوی دولت اعلام کرد که به زودی ابلاغ خواهد شد. مقابله با کانون‌های گرد و غبار، ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای عایق کردن منازل و اماکن عمومی، نظام اطلاع رسانی و واکنش سریع، آزادسازی حق آبه تالاب‌ها، مستند سازی وقایع گرد و غبار، آمادگی وزارت بهداشت، جلوگیری از ایجاد کانون‌های داخلی و … از موارد این مصوبه است.

وی توسعه جنگل‌کاری و حفاظت و توسعه فضای سبز را از دیگر برنامه‌های دولت اعلام کرد و ادامه داد: برای این کار مقابله با آتش‌سوزی‌ها در دستور کار است.

ابتکار همچنین در جمع خبرنگاران از کاهش ۴۰ درصدی مساحت آتش‌سوزی‌های کشور در سال گذشته با اقدامات انجام شده خبر داد و یادآوری کرد: سال گذشته ۱۸ مانور آمادگی در برابر آتش‌سوزی برگزار کردیم و امسال هم ۱۴ مانور را در نظر گرفتیم.

وی از استقرار ۴۲ بالگرد در نقاط مختلف کشور خبر داد تا هر زمان وقوع آتش‌سوزی داشتیم در کمترین زمان اطفاء شود.

ابتکار به دلایل افزایش ریزگردها از بعد شدت و میزان وقوع هم اشاره کرد و کشورهای همسایه خصوصا عراق و عربستان را از مهمترین کانون‌های غبارخیز اعلام کرد.

وی گفت: در عراق هشت میلیون هکتار کانون گرد و غبار داریم.

به گفته این مسئول، خشکسالی، افزایش گرمای زمین، تغییر کاربری‌ها، سدسازی در کشورهای منطقه و خصوصا ترکیه و … از دلایل افزایش کانون‌های گرد و غبار است.

رئیس سازمان محیط زیست از وجود ۲.۸ میلیون هکتار کانون بحران گردوغبار در داخل کشور هم خبر داد و تصریح کرد: سیاست دولت مقابله با ایجاد کانون‌های جدید است.

ابتکار با بیان اینکه گاهی ارتفاع طوفان‌های گرد و غبار تا هشت کیلومتر هم می‌رسد، گفت: طبیعتا در چنین حالتی با کارهای ساده مانند آب‌پاشی و … نمی‌توانیم این بحران بزرگ را مهار کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ۱۸ استان کشور درگیر گرد و غبار هستند، خاطرنشان کرد: به هیچ استانی بی توجهی نمی‌شود و ابعاد این بحران زیست محیطی آنقدر فراگیر است که استان‌های مرکزی و شرقی کشور را نیز درگیر می‌کند.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه آلودگی هوا فقط مختص به ریزگردها نیست، گفت: تهران هم چند سال بدترین شرایط آلودگی هوا را داشت و حالا دو سال است با اقداماتی که دولت انجام داده شرایط بهتر شده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران