کدخبر: 18360
راستان نیوز |

   کفشی برای دویدن خوب است که در کفه کفش پنجه و پاشنه‌اش به وضوح قابل تشخیص باشد. چون شما در حین دویدن روی پنجه‌تان بلند می‌شوید و روی پاشنه‌تان فرود می‌آیید.

معمولاً این کفش‌ها در قسمت پاشنه لِژ یا فوم محافظ قطورتری دارند. بنابراین یک کفش مناسب دویدن باید هم انعطاف خیلی بالایی داشته باشد، هم سبک باشد و هم تا حدی در قسمت پاشنه ضربه گیر داشته باشد.

اما جالب است که در یکی دو سال اخیر تعدادی از دوندگان به کفش‌هایی رو آورده‌اند که اصطلاحاً به آن‎ها کفش‌های مینیمالیستی می‌گویند. این کفش‌ها بسیار سبک و منعطف است و شبیه پای انسان طراحی شده اند اما ضربه گیری بسیار کمی دارند.

مناسب ترین کفش برای دویدن چیست؟

دکتر ابراهیم عباسی اظهار کرد: عارضه‌ شایعی وجود دارد که به ویژه در ورزشکاران دوومیدانی که ضمن فعالیت شدید، در عضلات اطراف ساق پا ایجاد می‌شود. در این عارضه به علت التهاب جدار استخوان درشت نی دردی در جلو و داخل ساق پا و در مسیر این استخوان به هنگام فعالیت ورزشی احساس می‌شود.

وی افزود: دویدن‌های سریع و طولانی مدت به ویژه روی سطوح شیب‌دار و سخت، فقدان آمادگی بدنی، خستگی ، ضعف یا کوتاهی عضلانی از جمله عواملی هستند که احتمال بروز چنین آسیبی را افزایش می‌دهند. همچنین پوشیدن کفش‌هایی با قوس کف پایی مسطح و با اندازه نامناسب پاشنه، به دلیل عدم جذب کافی فشارهای وارده به هنگام برخورد پا با زمین می‌تواند باعث ایجاد عارضه Shin splint شود.

عباسی درباره جنس کفش و کیفیت آن گفت: جنس کفش باید به گونه‌ای باشد که سبک وزن، با دوام و انعطاف پذیری لازم را داشته باشد به طوری که انگشتان پا در حین دویدن بتوانند به راحتی خم شوند و نیازی به فعالیت و کار بیش از حد عضلات ساق پا نباشد. البته بخش محافظ پاشنه باید به اندازه‌ای سفت باشد که به پایداری پا کمک کند. همچنین نرمی لایه داخلی کفش نیز باید در حدی باشد که از اصطکاک بیش از حد پا جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: کفش ورزشی باید پس از پیمودن مسافت تقریبی 800 کیلومتر و یا هر شش ماه تعویض شود. همچنین افرادی که دچار صافی کف پا هستند باید از کفی‌های طبی مناسب استفاده نمایند

عباسی در پایان تاکید کرد: برای پیشگیری از بروز عارضه Shin splint قبل از شروع دویدن باید تمرینات کششی عضلات ساق پا صورت بگیرد و ورزشکار باید از دویدن‌های طولانی مدت و بیش از چهار روز در هفته‌ اجتناب کند.

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران