کدخبر: 17042

گزارش از چرایی دلار ۴هزار تومانی

طبق اذعان صرافی‌ها یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت دلار طی روزهای اخیر و به‌ویژه امروز عرضه محدود ارز از سوی بانک مرکزی و افزایش تقاضاست.

راستان نیوز |
  نرخ دلار که از روزهای گذشته سیر صعودی را پیش گرفته بود صبح امروز رکورد تازه‌ای را ثبت و از مرز 4 هزار تومان عبور کرد.

دلار البته مدتی است که سودای افزایش قیمت بر سر دارد و کارشناسان اقتصادی جبران کسری بودجه دولت از دلایل اصلی افزایش قیمت این ارز از سوی دولت اعلام کرده بودند ولی دولتمردان هرگونه افزایش قیمت عمدی دلار را کتمان و این نوسانات را برای بازار ارز طبیعی و البته مقطعی اعلام کردند.

بنابر نظر اکثر کارشناسان، افزایش اخیر نرخ ارز می‌تواند یکی از معدود دستاوردهای مهم اقتصادی دولت یازدهم را که همان کاهش نرخ تورم هست تهدید کند و موجبات صعودی شدن مجدد نرخ تورم را فراهم آورد. برخی اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی نزدیک به دولت هم معتقدند که سیاست تک‌نرخی شدن ارز هم می‌تواند موجب افزایش نرخ تورم گردد، بر همین اساس، دستور توقف برنامه دولت برای تک‌نرخی شدن ارز تا اواسط سال 96 صادر شده است.

دلایل متعددی از سوی فعالان اقتصادی و کارشناسان برای گران شدن دلار تا 4000 تومان مطرح گردید، از جمله اینکه شاید طرح دولت برای تک‌نرخی شدن ارز پشت‌پرده این گرانی باشد، این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی همه دلایلی را که از دست داشتن دولت در این کار خبر می‌داد رد کرد.

صراف‌ها و فعالان بازار ارز اما به‌خلاف دولتی‌ها معتقدند دست‌های پشت‌پرده باز هم در تلاش برای گرانی دلار هستند و این بار هم با دستکاری عرضه و تقاضا سعی در برهم زدن توازن بازار دارند.

* دلار نقدی در بازار نیست/ عرضه بانک مرکزی قطره‌چکانی شد

یکی از صراف‌ها که سالها در بازار ارز مشغول فعالیت است در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم می‌گوید: بانک مرکزی حدود یک هفته است که عرضه خود در بازار را به‌شدت محدود کرده و همین موجب شده تا ارز نقدی در بازار نباشد.

وی با بیان اینکه دلار نقدی در بازار خیلی کم است، گفت: این درحالی است که تقاضای مردم برای دلار بالاست ولی به‌دلیل نبود ارز، متقاضیان نمی‌توانند نیاز ارزی خود را تأمین کنند.

صراف دیگری هم که از فعالان بازار به‌شمار می‌رود از نبود دلار برای خرید و فروش در بازار می‌گوید و تأکید دارد: بانک مرکزی عرضه خود را قطره‌چکانی کرده و همین عامل گرانی دلار است.

* عامل سیاسی و منطقه‌ای در گرانی دلار دخیل نیست

یکی دیگر از فعالان بازار ارز در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت دلار دلایل سیاسی دارد و می‌تواند به‌خاطر نوسانات منطقه باشد، گفت: هیچ علتی در منطقه نمی‌تواند گرانی دلار را رقم زده باشد، این گرانی به‌خاطر نبود عرضه از سوی دولت است.

وی متقاضیان اصلی خرید دلار در روزهای جاری را مردم عادی اعلام کرد و گفت: به‌خاطر نزدیک شدن به عید میلادی و ماه‌های پایانی سال هر سال شاهد افزایش قیمت در بازار ارز هستیم ولی امسال قیمت رکورد قابل تأملی را ثبت کرد.

* صراف‌ها: خودشان دلار را گران کردند

یکی از واسطه‌های ارز که در خیابان فردوسی حضور دارد با تأکید بر اینکه حوادث اخیر در منطقه هیچ ارتباطی با گرانی دلار ندارد می‌گوید: خودشان (دولت و بانک مرکزی) دلار را گران کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه افزایش قیمت دلار مانند زمان احمدی‌نژاد نیست که یک‌باره 200 ــ100 تومان گران شود، گفت: از بعد از اربعین دلار هر روز 30 ــ 20 تومان گران می‌شود و این افزایش پله‌ای تأیید می‌کند که دولت خودش قیمت را بالا برده است.

صراف دیگری هم ضمن تأکید بر اینکه در افزایش قیمت دلار صراف و دلال و مغازه‌دار و بازاری نقشی ندارند، گفت: اگر دلار بالا برود به‌ضرر مردم است چراکه قیمت تمام کالا و خدمات افزایش می‌یابد.

نرخ فروش دلار که صبح امروز به 4010 تومان هم رسیده بود هم‌اکنون در تابلوی صرافی‌های خیابان فردوسی 3995 تومان درج شده است.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران