کدخبر: 16968

رسم و سنت‌های زیبای قصه‌گویی و شاهنامه‌خوانی و فال حافظ جای خود را به آدم‌های تنهای جدا افتاده از هم داده که هر کدامشان گوشه‌ای از منزل خود می‌نشینند و صفحات شبکه‌های اجتماعی را بالا و پایین می‌کنند.

راستان نیوز |

 شب یلدا بزرگترها بیشتر به یاد پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌افتند و مرتب یاد قدیم و چله‌نشینی شب‌های بلند زمستان در قدیم را زنده می‌کنند.

ورد زبان بزرگترها می‌شود؛ کم داشتیم اما دلمان دور هم خوش بود، همه با هم بودیم و همین خوشی‌مان را کامل می‌کرد.

دورهم‌نشینی‌های همین چند سال پیش که هم سن و سال‌های ما در دوره کودکی و نوجوانی به یاد دارند، پر بود از صداقت و همدلی و جمع‌های خودمانی و فامیلی.

یک کرسی گرم و مجمع و سینی بزرگ پر از کاسه‌های انار قرمز دان شده، آجیل و هندوانه آبدار، تخم هندوانه بوداده، کرسی و آدم‌های اطرافش تا ۲۰ سال پیش فضای حقیقی خانه‌های ایرانی بود.

رسم و سنت‌های زیبای قصه‌گویی و شاهنامه‌خوانی و فال حافظ جای خود را به آدم‌هایی داده که هر کدامشان گوشه‌ای از منزل خود می‌نشینند و صفحات شبکه‌های اجتماعی را بالا و پایین می‌کنند.

آخرش برای این که یاد شب یلدا را برای خود زنده کرده باشند، عکس سلفی یهویی با هنداونه‌ای می‌گیرند و در چند گروه که عضو آن هستند، می‌فرستند و اسمش را هم می‌گذارند یلدا با طعم تلگرام.

یا خیلی دلشان برای قدیم تنگ شده باشد، ارسال متون شب یلدایی از متن‌های پر احساس تا طنز و  متن‌های عاشقانه حال و روز آدم‌های مجازی شب‌های یلداست.

رنگ باختن بسیاری از آداب و رسوم زیبای دورهم‌نشینی و رفتن به سمت تنهایی و فردگرایی حکایت آفتی است که این روزها به جان سنت‌های ما افتاده است.

جالب‌تر این است که اگر دورهم‌نشینی برای یلدا هم داشته باشیم بیشتر ساعات این شب‌نشینی صرف گوشی‌های همراه، شبکه‌های اجتماعی و ارسال عکس سلفی از جمع حاضر در شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

صله رحم و یلدا بیشتر بهانه‌ای می‌شود برای دیدن جدیدترین عکس‌ها و فیلم‌های ارسالی در شبکه‌های اجتماعی و داغ کردن بازار شایعه و بهم ریختن امنیت روانی.

هر چند که یلدا شب یادآوری خاطرات گرم و دلنشینی برای هم نسل‌های پدر و مادرهای ما است اما هم نسل‌های من وقتی به سن و سال پدر و مادرهای خود برسند چه خاطراتی از این شب‌ها برای بازگو کردن خواهند داشت؟!

توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی و سنت‌هایی که در سایه این سبک طی قرن‌ها شکل گرفته محتوایی غنی برای شناخت بهتر ملتی است که یلدا را سمبل صله رحم می‌داند اما این رسم دلنواز مدتی است با چشم و هم‌چشمی و سخت گرفتن کم کم رنگ و بوی سادگی خود را از دست داده و مانند برخی دیگر از آداب زیبای ایرانی دچار آفت شده است.

همین موضوع نیز سبب شده تا خیلی از جمع‌های حقیقی در شب یلدا جای خود را به یلدای مجازی بدهد و افراد به جای دورهم جمع شدن در این شب ترجیح دهند از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی یلدای خود را سر کنند.

هر چند هنوز نیز خانواده‌هایی هستند که غرق در سحر تکنولوژی‌های ارتباطی روز نشده‌اند و ساده و خودمانی شب یلدای خود را با خانواده و فامیل سپری کرده و یلدا را به معنای حقیقی‌اش درک می‌کنند.

عذرا جهانیان،  ایسنا

 

ارسال نظر

نظرات کاربران